Sıcak ve Güneş Cilt Kusurlarına Yol Açabilir...

Sıcak ve Güneş Cilt Kusurlarına Yol Açabilir...

Yaz ayları geldi, tatil ve güneş sezonu açıldı. Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarında yoğun güneş ışınları, artan sıcaklık ve nem etkisi; siz fark etmeden cilt kusurlarına yol açabilir. Çözüm doğru beslenmede...

YAZ AYLARINDA CİLTTE YAŞLANMADAN KIRIŞIKLIĞA KADAR YAŞANAN SORUNLAR, FONKSİYONEL GIDALAR TÜKETME VE DOĞAL KOLAJYEN KAYNAKLARINA ULAŞMA İLE YOK EDİLEBİLİR  TEMMUZ – AĞUSTOS VE EYLÜL AYLARINDA SICAK VE NEMİN CİLDİNİZDE YIKICI ETKİSİNİ DOĞRU BESLENME İLE EN AZA İNDİREBİLİRSİNİZ

Yaz ayları geldi, tatil ve güneş sezonu açıldı. Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarında yoğun güneş ışınları, artan sıcaklık ve nem etkisi; siz fark etmeden cilt kusurlarına yol açabilir. Güneş ve sıcak hava cildinizde ve yüzünüzde yaşlanmadan kırışıklılara, yağlanmadan sivilcelere kadar birçok farklı etki gösterebilir. 

Yaz aylarında düzenli cilt bakımının yanında, makyajı azaltarak cildimize daha özen gösterebiliriz. Bununla birlikte fonksiyonel gıdalarla beslenmek ve doğal kolajen kaynaklarını tüketmek cildinizdeki yıkıcı etkileri en aza indirebilir. Yazın cildimizi hangi fonksiyonel gıdalarla besleyelim, doğal kolajen kaynakları nelerdir? Tüm bu soruların cevaplarını Karma Grup Fonksiyonel Gıda ve Sağlıklı Yaşam Enstitüsünün Koordinatörü Prof. Dr. Nuray Yazıhan veriyor.

“Güneş Işınları Ciltte Yaşlanmaya Neden Olabilir”

Yazın aşırı sıcak, güneşin yoğunluğu, tuzlu deniz suyu, artan nem veya aşırı kuruluğun cilt dengesini bozduğunu söyleyen Karma Grup Fonksiyonel Gıda ve Sağlıklı Yaşam Enstitüsünün Koordinatörü Prof. Dr. Nuray Yazıhan, “Güneş ışınları cildinizde yaşlanmaya neden olabilir. Yaz aylarında cildiniz her zamankinden daha yağlı olabilir, sivilceler artabilir. Ya da susuzluk etkisi ile cildinizin kırışmasına cilt kusurlarının artmasına neden olur. Bu yüzden yazın koruyucular kullanılmasına, cilt temizliğine ve nemlenmesine daha çok özen göstermek gerekiyor” dedi. 

“Gazlı, Şekerli ve Asitli İçeceklerden Uzak Durun” 

Sıcak havanın vücutta daha çok su kaybına yol açtığını hatırlatan Karma Grup Fonksiyonel Gıda ve Sağlıklı Yaşam Enstitüsünün Koordinatörü Prof. Dr. Nuray Yazıhan, “Bol su tüketin” diyerek şu uyarıları yaptı:

“Vücudunuzu nemli tutmak ve hidrasyon seviyenizi korumak için gün boyunca yeterli miktarda su içmeye özen gösterin. Su ihtiyacınızın arttığını idrar renginizin koyulaşmasından, idrar miktarınızın azalmasından, cildinizin kuruması, elastikiyetinin azalmasından anlayabilirsiniz. Gazlı, şekerli ve asitli içeceklerden uzak durun. Cilt sağlığınız için her gün 2.5 litre su için. Sabahları yeşil yapraklı sebzeler özellikle maydanoz, limon içeren karışımların tüketilmesi güne dinç başlatır, ödemi azaltır ve cildinize C vitaminini sağlar. Yeşil çay, antioksidan etkisi ile yazın güzel bir içecektir. 

30’lu yaşlardan itibaren vücudunuzda kolajen depoları azalmaya başlar

Kırışıklıklar ve nem dengesini kolajen ve hyaluronik asitle sağlayabilirsiniz: Kolajen; deri, tendon, ligament ve kemik yapısındaki başlıca proteindir ve derinin yaklaşık yüzde 70’ini oluşturur. Derimizde en çok bulunan kolajenler tip 1 ve tip 3 dür. Otuzlu yaşlardan itibaren vücudunuzdaki kolajen depolarınız azalmaya başlar. Kemik suyu, balık ve tavuk derisi, yumurta kabuğunun içindeki zar bol kolajen kaynaklarıdır. 

Brokoli, brüksel lahanası, lahana, kereviz, pancar, kuşkonmaz, karnabahar, pazı ve karalahana gibi koyu yeşil yapraklı sebzeler, C, E ve A vitaminlerinin yanı sıra çinko, manganez ve bakır gibi kolajen üretimini destekleyen diğer kolajen yardımcı faktörlerinin harika kaynaklarıdır. 

Cildinizi desteklemek için kolajen ve hyaluronik asit içeren takviyeleri kullanabilirsiniz. Özellikle dengeli vitamin ve mineral alımıyla beraber kolajen peptitler cilt, kas, kemik dokunuzu destekler. Böğürtlen, kivi, portakal ve limon gibi C vitamini açısından zengin meyveler cilt sağlığı için faydalıdır. C vitamini, kolajen üretimini destekler ve cildin elastikiyetini korur.”

“Hasar Alan Cildinizi Doğal Yağlarla Destekleyin”

“Güneş ve tuzlu suyun hasar verdiği cildinizi doğal yağlarla destekleyin” diyen Karma Grup Fonksiyonel Gıda ve Sağlıklı Yaşam Enstitüsünün Koordinatörü Prof. Dr. Nuray Yazıhan, cilt kuruluğunu gidermeden en iyi bronzluğu fonksiyonel gıdalarla yakalamanın ipuçlarını şu şekilde verdi:

“Hindistan cevizi yağı, avokado yağı, badem yağı cildinizi besler, sakinleştirir, cilt kuruluğunu azaltır. Havuç yağı ile güzel bir bronzluk elde edebilirsiniz. Ayrıca havuç, beta-karoten içeren bir sebzedir. Beta-karoten cilt sağlığı için önemlidir, çünkü vücutta A vitamini üretimine yardımcı olur ve cildin sağlıklı bir şekilde yenilenmesini destekler. Avokado, sağlıklı yağlar ve E vitamini bakımından zengin bir meyvedir. Bu özellikleri sayesinde cildi nemlendirir, elastikiyetini artırır ve genel olarak cilt sağlığını iyileştirir. Zeytinyağı, sağlıklı yağlar, antioksidanlar ve E vitamini içerir. Cilde nem sağlayabilir, anti-enflamatuar etkiler gösterebilir ve cilt bariyerini güçlendirebilir.”

Antioksidan Besinler Cilt Hasarınızı Azaltır 

Karma Grup Fonksiyonel Gıda ve Sağlıklı Yaşam Enstitüsünün Koordinatörü Prof. Dr. Nuray Yazıhan “Antioksidan besinler cilt hasarınızı azaltır. Kuşkonmaz, brokoli, Brüksel lahanası ve lahana, vücudumuzun en önemli antioksidanı glutatyon seviyelerini artırmada süper etkilidir” diyerek “Yaban mersini gibi mor renkli meyveler, antioksidanlar bakımından zengindir ve cilt sağlığını destekler. Antioksidanlar, serbest radikallerin zararlı etkilerini azaltarak cilt yaşlanmasını geciktirebilir. Yeşil yapraklı sebzeler: Ispanak, pazı, brokoli, marul gibi yeşil yapraklı sebzeler cilt sağlığı için önemli olan antioksidanlar, vitaminler ve mineraller açısından zengindir. Probiyotikler hem barsak hem cilt mikrobiyatasını düzenler: Probiyotik içeren gıdalar, bağırsak sağlığını iyileştirir ve dolayısıyla cilt sağlığını da destekler. Yoğurt, kefir, turşu gibi probiyotik kaynakları tüketmek faydalı olabilir” ifadelerini kullandı. 

“Cilt problemleriniz varsa, bir dermatolog veya sağlık uzmanıyla görüşmek önemlidir” diyen Karma Grup Fonksiyonel Gıda ve Sağlıklı Yaşam Enstitüsünün Koordinatörü Prof. Dr. Nuray Yazıhan sözlerini şu ifadelerle bitirdi: “Unutmayın, sağlıklı bir cilt için tek başına beslenme yeterli değildir. Bu fonksiyonel gıdaların yanı sıra düzenli olarak su içmek, güneşten korunmak, düzenli uyku almak ve stresi yönetmek gibi diğer yaşam tarzı faktörlerine de dikkat etmek önemlidir”  • Cumartesi 35.4 ° / 18.7 ° Güneşli
  • Pazar 35.2 ° / 20 ° Güneşli
  • Pazartesi 35.4 ° / 17.9 ° Güneşli